+ Reply to Thread
Page 52 of 1448 FirstFirst ... 2 42 49 50 51 52 53 54 55 62 102 152 552 1052 ... LastLast
Results 409 to 416 of 11583
Like Tree3Likes

Thread: Bug Reports / Site Issues

 1. #409
  Legendary Otaku floumulse is off to a good start
  Join Date
  Jun 2013
  Location
  United Stats
  Posts
  1,085
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Louis Vuitton Purses gleaning of Louis Vuitton in a entourage

  I asked her who she was <a href=http://www.renaultmillers.co.uk/news.asp><strong>Karen Millen Bags</strong></a> as the hottest retailers in the rage everybody are valued at this Cheap Louis Vuitton time. Solo a handful weeks away from her 100th Louis Vuitton Deutschland Birthday, Ms. Lambert did not hesitate. "I clothed most of Mr. Kelly impressed at Brown Thomas in Celine Clutch Dublin., The Louis Vuitton Last resting-place 2012 electioneer is an stretching of their look show., The images tender on the market models in latest Louis Vuitton Purses assemblage of Louis Vuitton in a train. As mentioned Mulberry Handbags on distinct websites, a school in was entranced Louis Vuitton Outlet excepting, shipped to a studio in Reborn York and then rebuilt for the Louis Vuitton Online shoot. Unexplored Lambent Hour watches in place of all one more time $ 25 sold so they affordable, they sought to run-of-the-mill people. During Karen Millen Handbags the more late-model decade of the 21st century as collectibles. You can Louis Vuitton Schal Jefferson secrecy clocks to collectible stores, clock shops or online Mulberry Handbags auctions in search prices ranging from less than twice the master award to very multitudinous to stumble on healthy hundred Louis Vuitton Tas dollars. If you entertain any concerns close by your Moncler own visualize or the well-being of your adolescent, You should unceasingly consult with a physician or other healthcare professional.
  LV Taske Pung Tasker Priser Outlet Dk For Louis Vuitton Fans
  Herve Leger
  Louis Vuitton Handtaschen
  Louis Vuitton Taschen
  Herve Leger Dress

 2. #410
  Newbie WilliamLela is off to a good start
  Join Date
  Feb 2014
  Location
  Denmark
  Posts
  1
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Jack Stron jaki to film?

  Ciekawy tekst historyka IPN o filmie JACK STRONG. "Będzie kształtował poglądy Polak&#243;w" JACK STRONG- dopiero teraz rozumiem w pełni Kuklińskiego jako człowieka NASZA RECENZJA. Mam wrażenie, że w „Jack Strong Download” Pasikowski daje bardzo mocnego pstryczka w nos „salonowi” . „Człowiek honoru” Wojciech Jaruzelski jest przedstawiony jak sowiecki kundel płaszczący się przed sowieckimi generałami. Nie ma zresztą w tym filmie ani jednego „dobrego komucha”, co jest typowe dla stylu film&#243;w Pasikowskiego. A ten jest jego największym osiągnięciem warsztatowym. Zaletą Pasikowskiego okazało się wyczucie natury kina sensacyjnego i umiejętność grania na emocjach. Kiedy narzeka na cepeliowski patriotyzm (choćby w wywiadzie dla „Wyborczej”) popada w banał, ale może tylko ktoś taki miał szansę aby uniknąć zbędnego patosu. A przecież pomimo amerykańskiej „faktury” i tempa filmu, to nie jest jedna więcej banalna szpiegowska historia. Kukliński Dorocińskiego ma wymiar polskiego bohatera narodowego. Jak obaj z Pasikowskim tego dokonali – nie wiem. Po prostu to czuję. napisał na wNas.pl Piotr Zaremba. Publicysta, kt&#243;ry zanalizował film gł&#243;wnie pod kątem historycznym i politycznym zauważył, że Pasikowski mimo tego, że zrobił film w swoim stylu nie do końca czuje wymowy swoich dzieł. Dotyczy to zar&#243;wno poprawnego „gazetowyborczo” „Pokłosia”, jak i „Ps&#243;w”, gdzie rzekomo zmitologizował esbeka. Zgadzam się og&#243;lnie z tezą Piotra, choć dla mnie „Psy” to wciąż najdoskonalszy obraz o początkach polskiej transformacji ( „Czasy się oniemiają, a Pan ciągle jest w komisjach”), narodzinach grup przestępczych umocowanych w strukturach byłych funkcjonariuszy UB, Stasi i KGB i, mimo komiksowości drugiej części, cios w mityczne fundamenty III RP. Mam wrażenie, że r&#243;wnież w „Jack Strong” Pasikowski daje, co najmniej, bardzo mocnego pstryczka w nos „salonowi” . Choć w filmie pobrzmiewa nie do końca prawdziwa teza o groźbie sowieckiej interwencji i potrzebie wprowadzenia stanu wojennego przez Polak&#243;w, to jednak „człowiek honoru” Wojciech Jaruzelski jest przedstawiony jak sowiecki kundel płaszczący się przed sowieckimi generałami. Nie ma zresztą w tym filmie „dobrego komucha”, kt&#243;ry przypominałby rosyjskiego żołnierza w „Katyniu” Andrzej Wajdy, przy kt&#243;rym notabene Pasikowski pracował. Czy wynika to z „jaskiniowego antykomunizmu” tw&#243;rcy „Krolla”? W żadnym razie.

  Jak to zwykle w filmach opartych na sztukach bywa, fabuła popychana jest do przodu gł&#243;wnie za pomocą rozbudowanych dialog&#243;w. Rodzina Weston&#243;w zbiera się przy stole z okazji samob&#243;jczej śmierci nestora rodu, a podczas stypy na wierzch wychodzą wszystkie ludzkie problemy i animozje. Akcja „Sierpień w hrabstwie Osage” opowiedziana jest z kobiecej perspektywy. Oczywiście w scenariuszu występują też panowie, ale nie tylko znajdują się w zdecydowanej mniejszości, ale r&#243;wnież reżyser z zasady powierza im mniej czasu. Choć więc są istotnym ogniwem rodziny, wuj Charles wydaje się nawet najsympatyczniejszą postacią, to jednak nie zmienia to faktu, że reżysera interesują gł&#243;wnie relacje matki z jej trzema dorosłymi c&#243;rkami, oraz to jak bardzo błędy rodzic&#243;w są powielane przez dzieci. W tym filmie nie ma łatwych wyjść. Wszyscy błądzą po omacku usiłując wyrwać się z kleszczy własnego nieszczęścia nie patrząc na to ile os&#243;b przyjdzie im przy tym skrzywdzić. Teoretycznie taką przygnębiającą historię o powtarzającej się jak mantra spirali złych decyzji można by łatwo przedobrzyć. Sierpien w hrabstwie Osage Download Bohaterki pozamieniać w trudne do zniesienia Mary Sue, przygnieść widza nadmiarem nieszczęść, przemienić postaci w wiecznie cierpiące anty parodie. Na szczęście, jako że autorem scenariusza jest autor sztuki, film szanuje materiał bazowy, z gracją omija wszelkie pułapki, kt&#243;re mogły przemienić go w telenowelę i autentycznie wciąga. Choć spotkałam się z opiniami, że „Sierpień…” jest za długi, nie wyrzuciłabym z niego ani jednej sceny. Fabuła skonstruowana jest jak najdoskonalsza koronka, w kt&#243;rej jedno zdarzenie wpływa na drugie. Siła sceny.Stopnie Farenheita. Oczywiście taki typ narracji praktycznie cały ciężar produkcji zrzuca na barki aktor&#243;w. To od nich i gł&#243;wnie od nich, zależy czy widz wciągnie się w fabułę. „Sierpień w hrabstwie Osage” to prawdziwa plejada gwiazd. To taki film-antologia, w kt&#243;rym nawet najmniejsza r&#243;lka obsadzona została przez kogoś z samego szczytu Hollywood. Szkoda tylko, że wielu aktorom nie udaje się przebić na pierwszy plan. Gł&#243;wne skrzypce grają Maryl Streep i Julia Roberts i o tyle o ile ta druga swoją rolę wygrywa wyśmienicie łącząc aktorską brawurę z wyciszeniem emocji, o tyle ta pierwsza zagarnia dla siebie każdą scenę, w kt&#243;rej występuje. Streep jest więc świetna w scenach powolnych, emocjonalnych, kameralnych, ale przyćmiewa wszystkich dookoła gdy tylko jej bohaterka pokazuje swoje gwałtowniejsze oblicze. Jej Violet to postać wyrwana z innego porządku, nakreślona jakby zbyt grubą kreską. Osobiście film podobał mi się najbardziej w tych scenach, w kt&#243;rych na pierwszy plan wysuwały się siostrzane dramaty, a ich uzależniona od lek&#243;w matka znikała z kadru.

 3. #411
  Legendary Otaku Gyncqueendy is off to a good start
  Join Date
  May 2013
  Location
  CA
  Posts
  1,510
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  What is the correct date to record an invoice in accounting?

  If you define the water and atoms that make you up as your body, there is a problem because the atoms keep switching out and stuff. The same goes for energy. Does the food you eat become part of you? If so, what is this you?.
  Clever question. I read that once every 7 years on average every atom in your body has been replaced so you're literally not the same being as you were back then. Something like that anyway.. . I define my body according to what I've learned from biology. It is every organic thing which is attached to this collective of cells and is growing, metabolizing, living.. . Food eventually becomes apart of me. A good example would be weightlifting. I do it a lot and afterwards I eat a lot of protein. The protein is absorbed and used as material to repair the torn muscle fibers. So I am what I eat.
  How do you take the derivative of the function that defines the Poissonthe venus factor
  random variable?
  According to the books that I have seen, the Poisson random variable is defined to be lamba to the x times e to the minus x, all that over x factorial. I know how to take the derivative of lamba to the x, and I know how to take the derivative of e to the minus x, but how do you take the derivative of x factorial?. What is the derivative of the function that defines the Poisson random variable?.
  Does not compute, as some people say. My book says the Poisson distribution is defined by. . f(x; lambda) = lambda^x e^(-lambda) / x!. . Moreover, x is an integer, so you can't really take the continuous derivative with respect to x. You could approximate something like it, by taking the 3 points at x-1, x, and x+1, and fitting a polynomial to it.. . Perhaps better would be to have a generalization of the Poisson distribution for continuous event numbers k. This can be achieved by replacing the factorial by the gamma-function, G(k + 1).
  What hair product is best for defining your curls?
  I need a product that is not expensive so I chose tresemme flawless curls touchable curls define, beautiful textures curl control defining pudding, and not your mother's kinky moves curl defining hair cream. I don't know which one to choose because I don't know which one works best for holding and defining curls. Which product is best for defining and holding your curls?.
  A keratin product is really effective, so look for a leave-in with keratin. I personally use pro naturals moroccan argan oil on my curls and that helps define them and de-frizz them without leaving them stiff.
  What are the things that define a personahttp://www.iarld.com/venusfactor.php
  trainer?
  For a job, I want to be a personal trainer...regarding people that actually ARE personal trainers, here it is.... . 1) What defines a personal trainer?. 2) Do they work out with their client?. 3) Is there any tips for becoming a personal trainer?. . and the last one, is sorta off topic, but it would be really helpful if you could answer this. . 4) What are the different types of weightlifting that can be trained by people?.
  1) A personal trainer can be defined by things like level of training(a good trainer is always learning), personality, commitment, skill, own fitness, etc.. 2) No. They're there to watch and support the client keeping an eye out to make sure there are no chances for injury and the client is getting the most effective workout.. 3) You need to go to school and get certified to become a personal trainer. . 4) I'm not sure what you're asking because there aren't really different types. They can help train someone for size and strength, or help someone who's rehabilitating from an injury. They're trained to work with machines, dumbbells, etc.
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?.
  A definition givethe venus factor
  specific properties of a term that can be used in a proof, construction, another definition, etc. The description (if any) of an undefined term is only suggestive and can't be used as such.. . One view I that I read somewhere is that an undefined term is in fact defined, not in the statement that introduces the term, but by all of the axioms/postulates that follow.
  What would be defined exactly as statutory rape?
  Just curious... Like what is defined as statutory rape? I'm only 17 and live in California so I'm not legal yet and was just curious what all can you do before it's considered rape..
  How does your astrological sign define who you are?
  How do our signs define who we are?Best Running Shoes For Plantar Fasciitis
  ? . Some people say Scorpios are the meanest, libras are the sexiest, but where did this come from? . And how do you think your sign defines you?.
  Signs don't define anything. They don't compel. They simply describe the potential a person can reach if they choose.
  How does one define recusion and iteration in matheamtic notation?
  I'm assuming iteration is done in summation

 4. #412
  Legendary Otaku Gyncqueendy is off to a good start
  Join Date
  May 2013
  Location
  CA
  Posts
  1,510
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  What is the correct date to record an invoice in accounting?

  If you define the water and atoms that make you up as your body, there is a problem because the atoms keep switching out and stuff. The same goes for energy. Does the food you eat become part of you? If so, what is this you?.
  Clever question. I read that once every 7 years on average every atom in your body has been replaced so you're literally not the same being as you were back then. Something like that anyway.. . I define my body according to what I've learned from biology. It is every organic thing which is attached to this collective of cells and is growing, metabolizing, living.. . Food eventually becomes apart of me. A good example would be weightlifting. I do it a lot and afterwards I eat a lot of protein. The protein is absorbed and used as material to repair the torn muscle fibers. So I am what I eat.
  How do you take the derivative of the function that defines the Poissonthe venus factor
  random variable?
  According to the books that I have seen, the Poisson random variable is defined to be lamba to the x times e to the minus x, all that over x factorial. I know how to take the derivative of lamba to the x, and I know how to take the derivative of e to the minus x, but how do you take the derivative of x factorial?. What is the derivative of the function that defines the Poisson random variable?.
  Does not compute, as some people say. My book says the Poisson distribution is defined by. . f(x; lambda) = lambda^x e^(-lambda) / x!. . Moreover, x is an integer, so you can't really take the continuous derivative with respect to x. You could approximate something like it, by taking the 3 points at x-1, x, and x+1, and fitting a polynomial to it.. . Perhaps better would be to have a generalization of the Poisson distribution for continuous event numbers k. This can be achieved by replacing the factorial by the gamma-function, G(k + 1).
  What hair product is best for defining your curls?
  I need a product that is not expensive so I chose tresemme flawless curls touchable curls define, beautiful textures curl control defining pudding, and not your mother's kinky moves curl defining hair cream. I don't know which one to choose because I don't know which one works best for holding and defining curls. Which product is best for defining and holding your curls?.
  A keratin product is really effective, so look for a leave-in with keratin. I personally use pro naturals moroccan argan oil on my curls and that helps define them and de-frizz them without leaving them stiff.
  What are the things that define a personahttp://silomlofts.com/thevenusfactor.html
  trainer?
  For a job, I want to be a personal trainer...regarding people that actually ARE personal trainers, here it is.... . 1) What defines a personal trainer?. 2) Do they work out with their client?. 3) Is there any tips for becoming a personal trainer?. . and the last one, is sorta off topic, but it would be really helpful if you could answer this. . 4) What are the different types of weightlifting that can be trained by people?.
  1) A personal trainer can be defined by things like level of training(a good trainer is always learning), personality, commitment, skill, own fitness, etc.. 2) No. They're there to watch and support the client keeping an eye out to make sure there are no chances for injury and the client is getting the most effective workout.. 3) You need to go to school and get certified to become a personal trainer. . 4) I'm not sure what you're asking because there aren't really different types. They can help train someone for size and strength, or help someone who's rehabilitating from an injury. They're trained to work with machines, dumbbells, etc.
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?.
  A definition givethe venus factor
  specific properties of a term that can be used in a proof, construction, another definition, etc. The description (if any) of an undefined term is only suggestive and can't be used as such.. . One view I that I read somewhere is that an undefined term is in fact defined, not in the statement that introduces the term, but by all of the axioms/postulates that follow.
  What would be defined exactly as statutory rape?
  Just curious... Like what is defined as statutory rape? I'm only 17 and live in California so I'm not legal yet and was just curious what all can you do before it's considered rape..
  How does your astrological sign define who you are?
  How do our signs define who we arethe venus factor
  ? . Some people say Scorpios are the meanest, libras are the sexiest, but where did this come from? . And how do you think your sign defines you?.
  Signs don't define anything. They don't compel. They simply describe the potential a person can reach if they choose.
  How does one define recusion and iteration in matheamtic notation?
  I'm assuming iteration is done in summation

 5. #413
  Legendary Otaku Gyncqueendy is off to a good start
  Join Date
  May 2013
  Location
  CA
  Posts
  1,510
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  What is the correct date to record an invoice in accounting?

  If you define the water and atoms that make you up as your body, there is a problem because the atoms keep switching out and stuff. The same goes for energy. Does the food you eat become part of you? If so, what is this you?.
  Clever question. I read that once every 7 years on average every atom in your body has been replaced so you're literally not the same being as you were back then. Something like that anyway.. . I define my body according to what I've learned from biology. It is every organic thing which is attached to this collective of cells and is growing, metabolizing, living.. . Food eventually becomes apart of me. A good example would be weightlifting. I do it a lot and afterwards I eat a lot of protein. The protein is absorbed and used as material to repair the torn muscle fibers. So I am what I eat.
  How do you take the derivative of the function that defines the Poissonthe venus factor
  random variable?
  According to the books that I have seen, the Poisson random variable is defined to be lamba to the x times e to the minus x, all that over x factorial. I know how to take the derivative of lamba to the x, and I know how to take the derivative of e to the minus x, but how do you take the derivative of x factorial?. What is the derivative of the function that defines the Poisson random variable?.
  Does not compute, as some people say. My book says the Poisson distribution is defined by. . f(x; lambda) = lambda^x e^(-lambda) / x!. . Moreover, x is an integer, so you can't really take the continuous derivative with respect to x. You could approximate something like it, by taking the 3 points at x-1, x, and x+1, and fitting a polynomial to it.. . Perhaps better would be to have a generalization of the Poisson distribution for continuous event numbers k. This can be achieved by replacing the factorial by the gamma-function, G(k + 1).
  What hair product is best for defining your curls?
  I need a product that is not expensive so I chose tresemme flawless curls touchable curls define, beautiful textures curl control defining pudding, and not your mother's kinky moves curl defining hair cream. I don't know which one to choose because I don't know which one works best for holding and defining curls. Which product is best for defining and holding your curls?.
  A keratin product is really effective, so look for a leave-in with keratin. I personally use pro naturals moroccan argan oil on my curls and that helps define them and de-frizz them without leaving them stiff.
  What are the things that define a personahttp://www.iarld.com/venusfactor.php
  trainer?
  For a job, I want to be a personal trainer...regarding people that actually ARE personal trainers, here it is.... . 1) What defines a personal trainer?. 2) Do they work out with their client?. 3) Is there any tips for becoming a personal trainer?. . and the last one, is sorta off topic, but it would be really helpful if you could answer this. . 4) What are the different types of weightlifting that can be trained by people?.
  1) A personal trainer can be defined by things like level of training(a good trainer is always learning), personality, commitment, skill, own fitness, etc.. 2) No. They're there to watch and support the client keeping an eye out to make sure there are no chances for injury and the client is getting the most effective workout.. 3) You need to go to school and get certified to become a personal trainer. . 4) I'm not sure what you're asking because there aren't really different types. They can help train someone for size and strength, or help someone who's rehabilitating from an injury. They're trained to work with machines, dumbbells, etc.
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?.
  A definition givethe venus factor
  specific properties of a term that can be used in a proof, construction, another definition, etc. The description (if any) of an undefined term is only suggestive and can't be used as such.. . One view I that I read somewhere is that an undefined term is in fact defined, not in the statement that introduces the term, but by all of the axioms/postulates that follow.
  What would be defined exactly as statutory rape?
  Just curious... Like what is defined as statutory rape? I'm only 17 and live in California so I'm not legal yet and was just curious what all can you do before it's considered rape..
  How does your astrological sign define who you are?
  How do our signs define who we are?Best Running Shoes For Plantar Fasciitis
  ? . Some people say Scorpios are the meanest, libras are the sexiest, but where did this come from? . And how do you think your sign defines you?.
  Signs don't define anything. They don't compel. They simply describe the potential a person can reach if they choose.
  How does one define recusion and iteration in matheamtic notation?
  I'm assuming iteration is done in summation

 6. #414
  Legendary Otaku Gyncqueendy is off to a good start
  Join Date
  May 2013
  Location
  CA
  Posts
  1,510
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  What is the correct date to record an invoice in accounting?

  If you define the water and atoms that make you up as your body, there is a problem because the atoms keep switching out and stuff. The same goes for energy. Does the food you eat become part of you? If so, what is this you?.
  Clever question. I read that once every 7 years on average every atom in your body has been replaced so you're literally not the same being as you were back then. Something like that anyway.. . I define my body according to what I've learned from biology. It is every organic thing which is attached to this collective of cells and is growing, metabolizing, living.. . Food eventually becomes apart of me. A good example would be weightlifting. I do it a lot and afterwards I eat a lot of protein. The protein is absorbed and used as material to repair the torn muscle fibers. So I am what I eat.
  How do you take the derivative of the function that defines the Poissonthe venus factor
  random variable?
  According to the books that I have seen, the Poisson random variable is defined to be lamba to the x times e to the minus x, all that over x factorial. I know how to take the derivative of lamba to the x, and I know how to take the derivative of e to the minus x, but how do you take the derivative of x factorial?. What is the derivative of the function that defines the Poisson random variable?.
  Does not compute, as some people say. My book says the Poisson distribution is defined by. . f(x; lambda) = lambda^x e^(-lambda) / x!. . Moreover, x is an integer, so you can't really take the continuous derivative with respect to x. You could approximate something like it, by taking the 3 points at x-1, x, and x+1, and fitting a polynomial to it.. . Perhaps better would be to have a generalization of the Poisson distribution for continuous event numbers k. This can be achieved by replacing the factorial by the gamma-function, G(k + 1).
  What hair product is best for defining your curls?
  I need a product that is not expensive so I chose tresemme flawless curls touchable curls define, beautiful textures curl control defining pudding, and not your mother's kinky moves curl defining hair cream. I don't know which one to choose because I don't know which one works best for holding and defining curls. Which product is best for defining and holding your curls?.
  A keratin product is really effective, so look for a leave-in with keratin. I personally use pro naturals moroccan argan oil on my curls and that helps define them and de-frizz them without leaving them stiff.
  What are the things that define a personahttp://chillibugs.co.uk/thevenusfactor.asp
  trainer?
  For a job, I want to be a personal trainer...regarding people that actually ARE personal trainers, here it is.... . 1) What defines a personal trainer?. 2) Do they work out with their client?. 3) Is there any tips for becoming a personal trainer?. . and the last one, is sorta off topic, but it would be really helpful if you could answer this. . 4) What are the different types of weightlifting that can be trained by people?.
  1) A personal trainer can be defined by things like level of training(a good trainer is always learning), personality, commitment, skill, own fitness, etc.. 2) No. They're there to watch and support the client keeping an eye out to make sure there are no chances for injury and the client is getting the most effective workout.. 3) You need to go to school and get certified to become a personal trainer. . 4) I'm not sure what you're asking because there aren't really different types. They can help train someone for size and strength, or help someone who's rehabilitating from an injury. They're trained to work with machines, dumbbells, etc.
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?.
  A definition givethe venus factor
  specific properties of a term that can be used in a proof, construction, another definition, etc. The description (if any) of an undefined term is only suggestive and can't be used as such.. . One view I that I read somewhere is that an undefined term is in fact defined, not in the statement that introduces the term, but by all of the axioms/postulates that follow.
  What would be defined exactly as statutory rape?
  Just curious... Like what is defined as statutory rape? I'm only 17 and live in California so I'm not legal yet and was just curious what all can you do before it's considered rape..
  How does your astrological sign define who you are?
  How do our signs define who we arethe venus factor
  ? . Some people say Scorpios are the meanest, libras are the sexiest, but where did this come from? . And how do you think your sign defines you?.
  Signs don't define anything. They don't compel. They simply describe the potential a person can reach if they choose.
  How does one define recusion and iteration in matheamtic notation?
  I'm assuming iteration is done in summation

 7. #415
  Legendary Otaku Gyncqueendy is off to a good start
  Join Date
  May 2013
  Location
  CA
  Posts
  1,510
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  What is the correct date to record an invoice in accounting?

  If you define the water and atoms that make you up as your body, there is a problem because the atoms keep switching out and stuff. The same goes for energy. Does the food you eat become part of you? If so, what is this you?.
  Clever question. I read that once every 7 years on average every atom in your body has been replaced so you're literally not the same being as you were back then. Something like that anyway.. . I define my body according to what I've learned from biology. It is every organic thing which is attached to this collective of cells and is growing, metabolizing, living.. . Food eventually becomes apart of me. A good example would be weightlifting. I do it a lot and afterwards I eat a lot of protein. The protein is absorbed and used as material to repair the torn muscle fibers. So I am what I eat.
  How do you take the derivative of the function that defines the Poissonthe venus factor
  random variable?
  According to the books that I have seen, the Poisson random variable is defined to be lamba to the x times e to the minus x, all that over x factorial. I know how to take the derivative of lamba to the x, and I know how to take the derivative of e to the minus x, but how do you take the derivative of x factorial?. What is the derivative of the function that defines the Poisson random variable?.
  Does not compute, as some people say. My book says the Poisson distribution is defined by. . f(x; lambda) = lambda^x e^(-lambda) / x!. . Moreover, x is an integer, so you can't really take the continuous derivative with respect to x. You could approximate something like it, by taking the 3 points at x-1, x, and x+1, and fitting a polynomial to it.. . Perhaps better would be to have a generalization of the Poisson distribution for continuous event numbers k. This can be achieved by replacing the factorial by the gamma-function, G(k + 1).
  What hair product is best for defining your curls?
  I need a product that is not expensive so I chose tresemme flawless curls touchable curls define, beautiful textures curl control defining pudding, and not your mother's kinky moves curl defining hair cream. I don't know which one to choose because I don't know which one works best for holding and defining curls. Which product is best for defining and holding your curls?.
  A keratin product is really effective, so look for a leave-in with keratin. I personally use pro naturals moroccan argan oil on my curls and that helps define them and de-frizz them without leaving them stiff.
  What are the things that define a personahttp://chillibugs.co.uk/thevenusfactor.asp
  trainer?
  For a job, I want to be a personal trainer...regarding people that actually ARE personal trainers, here it is.... . 1) What defines a personal trainer?. 2) Do they work out with their client?. 3) Is there any tips for becoming a personal trainer?. . and the last one, is sorta off topic, but it would be really helpful if you could answer this. . 4) What are the different types of weightlifting that can be trained by people?.
  1) A personal trainer can be defined by things like level of training(a good trainer is always learning), personality, commitment, skill, own fitness, etc.. 2) No. They're there to watch and support the client keeping an eye out to make sure there are no chances for injury and the client is getting the most effective workout.. 3) You need to go to school and get certified to become a personal trainer. . 4) I'm not sure what you're asking because there aren't really different types. They can help train someone for size and strength, or help someone who's rehabilitating from an injury. They're trained to work with machines, dumbbells, etc.
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?.
  A definition givethe venus factor
  specific properties of a term that can be used in a proof, construction, another definition, etc. The description (if any) of an undefined term is only suggestive and can't be used as such.. . One view I that I read somewhere is that an undefined term is in fact defined, not in the statement that introduces the term, but by all of the axioms/postulates that follow.
  What would be defined exactly as statutory rape?
  Just curious... Like what is defined as statutory rape? I'm only 17 and live in California so I'm not legal yet and was just curious what all can you do before it's considered rape..
  How does your astrological sign define who you are?
  How do our signs define who we are?Best Running Shoes For Plantar Fasciitis
  ? . Some people say Scorpios are the meanest, libras are the sexiest, but where did this come from? . And how do you think your sign defines you?.
  Signs don't define anything. They don't compel. They simply describe the potential a person can reach if they choose.
  How does one define recusion and iteration in matheamtic notation?
  I'm assuming iteration is done in summation

 8. #416
  Legendary Otaku TesAutotsBeno is off to a good start
  Join Date
  May 2013
  Location
  USA
  Posts
  1,390
  Thanks
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  What is the correct date to record an invoice in accounting?

  If you define the water and atoms that make you up as your body, there is a problem because the atoms keep switching out and stuff. The same goes for energy. Does the food you eat become part of you? If so, what is this you?.
  Clever question. I read that once every 7 years on average every atom in your body has been replaced so you're literally not the same being as you were back then. Something like that anyway.. . I define my body according to what I've learned from biology. It is every organic thing which is attached to this collective of cells and is growing, metabolizing, living.. . Food eventually becomes apart of me. A good example would be weightlifting. I do it a lot and afterwards I eat a lot of protein. The protein is absorbed and used as material to repair the torn muscle fibers. So I am what I eat.
  How do you take the derivative of the function that defines the Poissonthe venus factor
  random variable?
  According to the books that I have seen, the Poisson random variable is defined to be lamba to the x times e to the minus x, all that over x factorial. I know how to take the derivative of lamba to the x, and I know how to take the derivative of e to the minus x, but how do you take the derivative of x factorial?. What is the derivative of the function that defines the Poisson random variable?.
  Does not compute, as some people say. My book says the Poisson distribution is defined by. . f(x; lambda) = lambda^x e^(-lambda) / x!. . Moreover, x is an integer, so you can't really take the continuous derivative with respect to x. You could approximate something like it, by taking the 3 points at x-1, x, and x+1, and fitting a polynomial to it.. . Perhaps better would be to have a generalization of the Poisson distribution for continuous event numbers k. This can be achieved by replacing the factorial by the gamma-function, G(k + 1).
  What hair product is best for defining your curls?
  I need a product that is not expensive so I chose tresemme flawless curls touchable curls define, beautiful textures curl control defining pudding, and not your mother's kinky moves curl defining hair cream. I don't know which one to choose because I don't know which one works best for holding and defining curls. Which product is best for defining and holding your curls?.
  A keratin product is really effective, so look for a leave-in with keratin. I personally use pro naturals moroccan argan oil on my curls and that helps define them and de-frizz them without leaving them stiff.
  What are the things that define a personahttp://chillibugs.co.uk/thevenusfactor.asp
  trainer?
  For a job, I want to be a personal trainer...regarding people that actually ARE personal trainers, here it is.... . 1) What defines a personal trainer?. 2) Do they work out with their client?. 3) Is there any tips for becoming a personal trainer?. . and the last one, is sorta off topic, but it would be really helpful if you could answer this. . 4) What are the different types of weightlifting that can be trained by people?.
  1) A personal trainer can be defined by things like level of training(a good trainer is always learning), personality, commitment, skill, own fitness, etc.. 2) No. They're there to watch and support the client keeping an eye out to make sure there are no chances for injury and the client is getting the most effective workout.. 3) You need to go to school and get certified to become a personal trainer. . 4) I'm not sure what you're asking because there aren't really different types. They can help train someone for size and strength, or help someone who's rehabilitating from an injury. They're trained to work with machines, dumbbells, etc.
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?
  What is the difference between a defined and an undefined term in Geometry?.
  A definition givethe venus factor
  specific properties of a term that can be used in a proof, construction, another definition, etc. The description (if any) of an undefined term is only suggestive and can't be used as such.. . One view I that I read somewhere is that an undefined term is in fact defined, not in the statement that introduces the term, but by all of the axioms/postulates that follow.
  What would be defined exactly as statutory rape?
  Just curious... Like what is defined as statutory rape? I'm only 17 and live in California so I'm not legal yet and was just curious what all can you do before it's considered rape..
  How does your astrological sign define who you are?
  How do our signs define who we arethe venus factor
  ? . Some people say Scorpios are the meanest, libras are the sexiest, but where did this come from? . And how do you think your sign defines you?.
  Signs don't define anything. They don't compel. They simply describe the potential a person can reach if they choose.
  How does one define recusion and iteration in matheamtic notation?
  I'm assuming iteration is done in summation

+ Reply to Thread
Page 52 of 1448 FirstFirst ... 2 42 49 50 51 52 53 54 55 62 102 152 552 1052 ... LastLast

Similar Threads

 1. The -Site name deleted- (free site)
  By ickytousen in forum Sensory Pleasures
  Replies: 2
  Last Post: Mar 17, 2007, 07:23 PM
 2. Forum skin/Bug Reports
  By Sinistra in forum The Thread Vault
  Replies: 14
  Last Post: Aug 03, 2005, 04:02 PM
 3. site review please: Dollar Store Site
  By matthewchan in forum The Thread Vault
  Replies: 2
  Last Post: Jan 08, 2005, 03:16 PM

Bookmarks

Posting Permissions

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts